Doğuma Hazırlık Eğitici Eğitimi

Eğitimin Konusu: Doğuma Hazırlık Eğitici Eğitimi

Eğitimin içeriği: Gebelik, fiziksel ve psikolojik değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Gebelerin kendisi ve bebeği ile ilgili endişeleri, doğum ve lohusalık döneminin kaygılı ve sıkıntılı geçmesine neden olmaktadır. Doğum, kadının hayatında yaşadığı en önemli deneyimlerden birisidir. Gebenin doğuma aktif bir şekilde katılması, sağlıklı bir bebek sahibi olması, doğum sürecini rahat geçirmesi için doğum öncesi eğitimler çok önemlidir. Gebelik döneminde yapılan eğitimler, anne adayını doğuma hazırlamakta, aileyi fiziksel ve psikolojik doğum sürecine dahil etmektedir.

Gelişmiş ülkelerde gebeliğe ve doğuma hazırlık  eğitimleri doğum öncesi bakım hizmetleri içerisinde yer alan, temeli belli ilke ve felsefelere dayanan bir eğitim modelidir.

Ülkemizde de son yıllarda aileler bu eğitimleri talep etmektedirler. Ancak kadını ve eşini gebeliğe ve doğuma hazırlayan programlar yetersizdir. Üstelik resmi gazetede 22 Mayıs 2014  Sayı: 29007 ile ebenin görev tanımına “ cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerinde; gebelik öncesi dönemde gebeliğe hazırlık eğitimi ile anne babalığa ve doğuma hazırlık programlarının hazırlanmasını ve yürütülmesini sağlar” maddesi eklenmiştir. Buna göre ülkemiz mevcut şartları göz önüne alındığında ebe ve diğer sağlık profesyonelleri için Gebeliğe be Doğuma Hazırlık Eğitimi almak ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyacı karşılamak üzere bu program planlanmıştır. Eğitim sonunda katılımcılar doğuma hazırlık felsefeleri ve temel doğrultusunda; Doğuma  hazırlık eğitimi planlayabilir ve yürütebilir. Gebe bilgilendirme ve danışmanlık eğitimlerini yürütebilir. Doğum destekçisi olarak hizmet verebilir. Evde bakım hizmetleri içinde  lohusalık ve bebek bakımı yapabilir ve bu alanlarda hizmet verebilir.

Katılım Şartları: Hemşire, Ebe, Doktor ve ilgili alanların üniversite son sınıf öğrencisi olmak

Eğitmenler Hakkında

                      Dr. Öğr. Üyesi Gülcan KENDİRKIRAN

                      Öğr. Gör. Aysu YILDIZ KARAAHMET

                      Uzm. Şükran KURUCU YILMAZ

Belgelendirme Hakkında

Haliç Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi onaylı sertifika verilecektir. 

Eğitim Yeri

Haliç Üniversitesi Sütlüce Yerleşkesi 

Kurs Saatleri

09.00-19.00 (Kurs toplam 80 saat sürecektir)

BAŞVURU YAP