Images-loading

Yaratıcı Yazarlık Eğitimi - (Kod: 2136)

Eğitim Süresi
10 hafta – 40 saat (Aylık 16 saat) Haftada toplam 4 saat.
Cumartesi günleri 12.30 ile 17.00 saatleri arasında. (15×2=30 dakikalık ara)

Ders İçeriği
Yaratıcı Yazarlık Eğitimi’nde; kült edebiyat eserleri, dünya sinemasına ve televizyon dünyasına damgasını vuran filmlerin, dizilerin senaryoları inceleme altına alınıyor. Ahmet Hamdi Tanpınar, Sabahattin Ali, Orhan Pamuk, William Shakespeare, Dostoyevski gibi yazarlar ile Yavuz Turgul, Nuri Bilge Ceylan, Çağan Irmak, Ingmar Bergman ve Christopher Nolan gibi sinemacıların çalışmalarından başarılı örnekler hem teorik hem de uygulamalı biçimde analiz ediliyor. Dersler kapsamında geçmişten günümüze edebi türler, anlatım teknikleri, roman ve hikâye yazımı, dramatik yapının kurgulanması; tema, mesaj belirleme, çatışma oluşturma, olay örgüsü tasarlama ve karakter yaratımı ile senaryo kuramları anlatılıyor. Kurs sonunda başarılı olan katılımcılar ise sertifikalandırılıyor.

Haftalık Ders Programı

  1. Hafta: Geçmişten günümüze dram, komedi, trajikomik, vodvil, melodram gibi türler ile anlatım teknikleri, türler arası farklılıklar, kuramsal açıdan başarılı ve başarısız eserlerden örneklerle aktarılacak. Ders sonunda katılımcılardan kısa metinler talep edilecek.
  2. Hafta: Bir önceki hafta talep edilen metinler incelenecek. Klasik, modern dönem ve popüler çalışmalar analiz edilecek. Dramatik yapının genel ilkeleri; tema ve mesaj belirlenmesi, mekân kullanımı, çatışma konularına giriş yapılacak. Ders saatinde konu anlatımına yönelik kısa metinler yazılacak ve okunacak.
  3. Hafta: Dramatik yapının genel ilkeleri konusuna devam edilecek. Bu ders kısa metinlerle desteklenecek ve yazılan eski ile yeni metinler genişletilecek. Özellikle “çatışma” oluşturma konusu türlerdeki farklılıklarla ortaya koyulacak.
  4. Hafta: Aylık kısa konu tekrarının ardından alt metin oluşturma, sinema ve edebiyat eserlerinde “diyalog yazımı” konusu anlatılacak. Kısa örnekler kaleme alınacak ve okunacak.
  5. Hafta: Diyalog yazımı, karşıtlık yaratma ve sahne planlaması üzerine örneklerin yazılmasına ağırlık verilecek. Konuyla ilgili pratik eğitim devam edecek. Eleştiri yöntemleri konusuna giriş yapılacak.
  6. Hafta: Roman çatısı oluşturma ve tiyatro metni yazımı dramatik yapı altında değerlendirilecek, türler arasındaki mekân kullanımının farklılıklarına dikkat çekilecek. Epik, fantastik, bilimkurgu polisiye, gerilim alt türleriyle ilgili bilgiler verilecek
  7. Hafta: Karakter yaratma ve ilkeleri konusu detaylıca anlatılacak. Başarılı örnekler gösterilecek ve kısa metinler yazdırılacak.
  8. Hafta: Aylık kısa konu tekrarından sonra karakter tasarlamaya devam edilecek. Sinema, dizi ve edebiyat dünyasına damgasını vuran sıra dışı ve tutarlı karakterler analiz edilecek.
  9. Hafta: Sinema senaryosu yazım teknikleri anlatılacak. Sinemada anlatım yöntemleri yerel ve dünya sinemasından örneklerle açıklanacak. Pratik eğitim verilmeyecek.
  10. Hafta: Dramatik yapının ilkeleri dahilinde sinema hikâyesi / sinopsis yazdırılacak. Edebiyat metinleri ile uyarlama teknikleri, dizi ve film senaryoları karşılaştırılacak. Pratik eğitime ağırlık verilecek.

Yaratıcı Yazarlık Eğitimi

Erkut Tezerdi

Edebiyat, sinema, tarih ve tiyatro tarihi üzerine araştırmalar gerçekleştiren Erkut Tezerdi, uzun yıllar Hürriyet Gazetesi’nde kültür-sanat yazarlığı yaptı. Kitap eleştirileri ve inceleme metinleri kaleme aldı. Ardından Karar Gazetesi’nde hem kültür-sanat editörü hem sinema yazarı hem de Karar Kitap ekinin editörü olarak çalıştı. Karar Gazetesi’nde sinema alanında köşe yazarlığına devam eden Tezerdi, yaratıcı yazarlık ve senaryo dersleri veriyor, güncel sinema ve modern edebiyat konuları üzerine metinler yazmaya devam ediyor

PAYLAŞ